نقدی بر تبلیغات شهری ۱۵ خرداد در دیار ۱۵ خرداد


اخبارشهرستان ورامین:

تذکری دلسوزانه نسبت به نصب بی رویه ی بنرهای ۱۵ خرداد و بی سلیقه گی و کم توجهی به محتوای آن

بهمن ماه سال گذشته بود که شهردار ورامین در خصوص تبلیغات دهه مبارک فجر گفت: از روز پنجم بهمن ماه تبلیغات محیطی به مناسبت گرامیداشت دهه مبارک فجر آغاز خواهد شد و برای پاسداشت این روز بزرگ، بیش از ۲۰۰ میلیون تومان اقلام تبلیغی توسط شهرداری ورامین خریداری شده است.

اگر این مبلغ به صورت تأثیرگذار و زیبا در تبلیغات محیطی هزینه می شد و اگر حداقل به همین میزان، هزینه ی فعالیت های فرهنگی و محتوایی می گردید؛ می شد این اقدام را مناسب ارزیابی کرد. اما نه تنها اقدام محتوایی خاصی صورت نگرفت بلکه تبلیغات محیطی نیز به شکل نامناسبی انجام شد. تبلیغاتی که به صورت بنرهای فاقد محتوای فرهنگی از ورامین تا خیرآباد آن هم با فاصله ی اندک و پرتعداد نصب گردیده بود و دل هر بیننده ای را می آزرد. آزردن از این بابت که هم نازیبا بودند و هم اسراف. لزومی نداشت که از ورامین تا خیرآباد تنها و تنها دهه فجر را تبریک گفت. این کار را با نصب چند بنر محدود هم می شد انجام داد. به قول یکی از دانشجویان ورامینی که روزهای انقلاب را درک نکرده است می شد در هریک از این صدها بنر، یکی از دستاوردهای انقلاب اسلامی را به نسل سوم و چهارم و حتی نسل انقلاب دیده متذکر شد.

اما آن ایام با غفلت سپری شد و اینک ایام سالگرد قیام خونین ۱۵ خرداد ۱۳۴۲ مردم ورامین رسید؛ که متأسفانه بازهم شاهد تکرار همان اقدام هستیم. از ورامین تا خیرآباد؛ نصب بنرهای پرتعداد و نازیبا و بی محتوا…

لکن مسأله ای که باعث شد این سطور را رقم بزنیم عذاب وجدان بود که چرا در همان دهه فجر این نکات را به مسئولین شهرداری متذکر نشدیم. اگر آن روز این مسأله را متذکر می شدیم شاید امروز جوانان را در سردرگمی مشاهده نمی کردیم. نکته ای که در این بنر ها تعجب جوانان ورامینی را برانگیخته است وجود این جمله در بین صدها بنر کلافه کننده ی محدوده ی شهرداری است: “سالروز قیام مردم کفن پوش شهرستان ورامین تسلیت باد” !!

سردرگم هستیم از این بابت که آیا ما وارثان قیام ۱۵ خرداد باید به آن اقدام انقلابی پدران مان افتخار کنیم یا باید آن را تسلیت بگوییم..؟!

اگر بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی (ره) ۱۵ خرداد را برای همیشه عزای عمومی اعلام کرد به خاطر به خاک و خون کشیدن ملت مظلوم و ستم کشیده بود(۱) نه خود قیام. حضرت امام (ره) در بیاناتشان ۱۵ خرداد را مبدأ جنبش، مبارک، دستاورد  پیروزی بیست و دوم بهمن ۵۷ ، مبدأ نهضت اسلامی ایران و … معرفی نموده است.

یا مثلاً تا به حال ندیده ایم که کسی سالگرد ارتحال امام خمینی (ره) را گرامی بدارد! ؛ در این باره گفتنی ها بسیار است لکن امیدواریم این گونه اقدامات کم فایده در شهرستانی که داعیه استان شدن دارد به حداقل برسد. کوچکترین پیشنهادی که در خصوص تبلیغات شهری در ایام مختلف سال می توان ارائه داد این است که مانند شهرداری تهران از بنرهای مفهومی، با کیفیت، با محتوا و محدود استفاده نمود.

باشد که این تذکرات دلسوزانه مورد قبول قرار گیرد…/ 0 نظر / 37 بازدید